Co to jest i jak działa motoreduktor?

Automatyka przemysłowa

Jeśli potrzebujesz motoreduktora, koniecznie sprawdź ultrarobotics.pl.

Motoreduktor to w najprostszych słowach nierozłączny układ napędowy złożony z silnika i przekładni. Jak funkcjonują motoreduktory i kiedy się ich używa? Dowiesz się wszystkiego poniżej.

Motoreduktor – gotowy układ, który oszczędza czas konstruktorów

Motoreduktory pozwalają wydajniej korzystać z silników elektrycznych w roli napędu w najróżniejszych użyciach przemysłowych. Z wykorzystaniem przekładni redukującej, duża prędkość obrotowa silnika zostaje zredukowana nawet do kilkuset razy, przy równoległym proporcjonalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Owszem skuteczność przekładni z żadnym układzie nie będzie 100%, stąd zawsze występuje drobna różnica między mocą wyjściową i wejściową motoreduktora. W skład nierozłącznego układu jakim jest motoreduktor mogą dodatkowo wchodzić inne części jak sprzęgła albo hamulce. Główną zaletą motoreduktorów jest fakt, że są to prefabrykowane układy, które da się bez trudu znaleźć w katalogu producenta tak, żeby ich parametry perfekcyjnie odpowiadały wymogom budowanego projektu. Konstruktorzy oszczędzają dzięki temu tygodnie, a nieraz miesiące, na czasochłonne obliczenia oraz testy różnych kompletów części. W zależności od rodzaju oraz konstrukcji przekładni, motoreduktory mogą być przeznaczone do krótkiego bądź długiego okresu pracy, a także do znacznych, średnich bądź lekkich obciążeń.

W motoreduktorach, w których zastosowano kilkustopniowe przekładnie, można osiągnąć nadzwyczaj wysoki zakres przełożeń, sięgający wręcz do kilkudziesięciu tysięcy.

Wiodący producenci motoreduktorów oferują miliony ich możliwych zestawów

Chociaż motoreduktory mogą być składane z wykorzystaniem różnych rodzajów silników (AC, DC, BLDC i szeregowych), rozróżnia się je ze względu na typ przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. Tym samym wyróżnia się następujące motoreduktory:
– motoreduktory walcowe i płaskie (wykorzystujące przekładnię walcową),
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (wykorzystujące przekładnię ślimakową),
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną).

Nie ma chyba takiego sektor gospodarki, w którym nie dałoby się zastosować motoreduktora w roli napędu. Czy to przemysł, produkcja żywności lub logistyka, motoreduktory wprawiają w ruch różne automaty, jak aeratory, linie produkcyjne, schody ruchome albo podnośniki. Duże spektrum ich rozmiarów, mocy oraz typów zastosowanych w nich silników i przekładni sprawiła, iż liczbę potencjalnych zestawów, jakie obecnie mają w ofercie cenieni producenci motoreduktorów, powinno się wyrażać już nie w tysiącach, lecz właściwie w milionach.

Dane kontaktowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]