Silniki na prąd stały zrewolucjonizowały nasze życie

Automatyka przemysłowa

Potrzebujesz silnika prądu stałego? Odwiedź ten adres.

Masa maszyn, które użytkujemy codziennie i bez których sporo czynności stałoby się trudniejszych, wykorzystuje w swoim działaniu silniki elektryczne na prąd stały. Szczotkowe albo bezszczotkowe, ogromne lub malutkie, te urządzenia zmieniły nasz sposób życia oraz pracy, a przeciętny obywatel zazwyczaj nie ma pojęcia, jak pracują te silniki, ani jak są one skonstruowane.

Podstawowe informacje o silnikach elektrycznych prądu stałego

Zadaniem silników elektrycznych DC jest zmiana energii elektrycznej na energię mechaniczną. Jak informuje ich nazwa, zasila je prąd, w którym zwrot oraz kierunek transferu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego rodzaju znane są od nieomal 200 lat i są wspólnym zasługą kilkunastu osób. Do ich budowy, późniejszego rozwoju i w konsekwencji ich wprowadzenia do powszechnego wykorzystania w przeróżnego typu maszynach, przyczyniły się eksperymenty i wynalazki najlepszych inżynierów połowy XIX wieku, jak m.in. Thomas Edison, Gaston Planté oraz Thomas Davenport. Silniki elektryczne na prąd stały skonstuowane są ze nieruchomego stojana, dwóch magnesów skierowanych do siebie różnoimiennymi biegunami, między którymi tworzy się pole magnetyczne, komutatora, rotora oraz szczotek. W dzisiejszych czasach często używane są również silniki bezszczotkowe, które przede wszystkim z uwagi na brak tej często ulegającej awarii części, są postrzegane za bezpieczniejsze, bardziej wytrzymałe, i są generalnie lubiane za bezszelestne działanie, jak równieżfenomenalną niezawodność.

Silniki DC nie tylko do profesjonalnego zastosowania

Stwierdzenie, iż silniki elektryczne na prąd stały są wykorzystywane właściwie wszędzie to nie egzageracja. Jeżeli w mieszkaniu posiadasz czytnik CD/DVD lub w laptopie masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie na pewno wykorzystano silnik bezszczotkowy. Silniki elektryczneprądu stałego są podzespołem sterowanych zdalnie samochodzików czy pociągów, czyli gadżetów, którymi zachwycaliśmy się w dzieciństwie i które prawdopodobnie damy też naszym potomkom. Silniki tego typu użyte są w dużych i małych pompach hydraulicznych niezastąpionych w licznych branżach przemysłu, np. wydobywczej, produkcyjnej czy budowlanej. W niedalekiej przyszłości, za sprawą silników DC samochody elektryczne staną się codziennością, a już teraz te silniki ułatwiają naszą mobilność, bo bez nich nie działałyby modne segwaye, rowery elektryczne i hulajnogi. Silniki prądu stałego wykorzystują też pasjonaci elektroniki do realizacji własnych zautomatyzowanych modeli z zakresu robotyki i mechaniki.

O ile silniki DC o niewielkiej mocy bez przeszkód da się zamówić w sklepach hobbystycznych albo z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego zastosowania kupić można na zamówienie tylko u dystrybutorów, dostarczających niezawodne rozwiązania od uznanych marek.

Dane kontaktowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]