Silniki krokowe – o co biega?
Silnik krokowy, określany też mianem silnika skokowego, to specyficzny typ motoru elektrycznego. Jego nazwa wzięła się stąd, iż przy prawidłowym sterowaniu jego wirnik obraca się o pewien krok zdefiniowany przez producenta (podawany w stopniach). Gwarantuje to możliwość prezycyjnego kontrolowania liczby obrotów na minutę w dowolnym momencie działania. Takie działanie jest możliwe dzięki odpowiedniej budowie takich silników oraz wspomnianemu wcześniej właściwemu sterowaniu.
Silniki krokowe w dzisiejszych urządzeniach mechanicznych
Oprócz chirurgii, duża precyzja stanowi atut w innych dziedzinach życia. Staje się ona też coraz częściej wymagana we współczesnej mechanice. Silniki krokowe doskonale się tu sprawdzają. Jednak to nie jest wszystko. Większość elementów urządzeń mechanicznych podlega obecnie sterowaniu z użyciem sygnałów cyfrowych, to jest z wykorzystaniem impulsów elektrycznych o określonych poziomach napięć. Silniki krokowe są sterowane tą metodą – poprzez sekwencyjne nadawanie impulsów elektrycznych do kolejnych wyprowadzeń urządzenia. O okresie ich obrotu nie decyduje, jak w klasycznych silnikach prądu stałego, natężenie przyłożonego prądu, ale czas trwania przesyłanych pulsów. Dzięki dokładności sterowania oraz brakowi konieczności przechodzenia z domeny cyfrowej na analogową, silniki krokowe znalazły miejsce w wielu dziedzinach współczesnej techniki i da się je spotkać w różnorodnych urządzeniach, takich jak napędy CD, drukarki.
Silniki krokowe nie są perfekcyjne
Opisywane silniki nie stanowią leku na całe zło. Oprócz niewątpliwych zalet posiadają kilka istotnych wad, na które zawsze zwracać baczną uwagę. W odróznieniu od innych typów napędów „na prąd”, zużywają one dużo energii elektrycznej przy tej samej prędkości, co więcej wydzielają sporo ciepła. Zważając na ich budowę maksymalna prędkość obrotowa może okazać się za niska – zazwyczaj nie przekracza ona kilkuset obrotów na minutę.
Dostępne silniki krokowe
Na rynku możliwych do nabycia jest wiele modeli silników krokowych. Różnią się pomiędzy sobą między innymi:
- wymiarami,
- budową,
- parametrami elektrycznymi.
Pomimo, iż ceny silników krokowych są większe niż mniej złożonych silników prądu stałego, wciąż są wystarczająco korzystne do wykorzystania w niskobudżetowych projektach realizowanych we własnych czterech ścianach.