Do Biżutika napisała ostatnio jedna z klientek z pytaniem o czarne oczko w pierścionku, który dostała w prezencie. Jakie kamienie szlachetne są czarne i jakim minerałem może być czarne oczko w pierścionku czy kolczykach?
Obsydian – najczarniejszy z czarnych
Niezwykle tajemniczy minerał, który zwany jest także czarnym szkłem. Jest to zastygła lawa wulkaniczna, dość popularnie występująca w niektórych regionach ziemi. Ze względu na to, że może być zaostrzony, produkowano z niego (głównie w Ameryce Środkowej i Południowej) noże i groty strzał – zwłaszcza do celów rytualnych. Występuje również w wersji złotej, srebrnej, niebieskiej lub mieszanej.
Onyks – czerń złamana bielą
Typowym czarnym minerałem jest onyks. Jest to odmianą chalcedonu, która obecnie jest już dość rzadka. Mistycznie onyks ma być minerałem mądrości i siły. Najczęściej w biżuterii spotkać można obecnie onyks syntetyczny.
Choć onyks najczęściej jest poprzecinany delikatnymi białymi żyłkami, często można spotkać takie jego oszlifowanie, że wydaje się całkowicie czarny.
Czarny agat
Obecnie najpopularniej występujący minerał o czarnym kolorze w biżuterii. Ma nadawać życiu równowagę i harmonię oraz redukować stres. Bywa poprzecinany jasnymi żyłkami. Nie zawsze ma naturalną barwę. Niekiedy barwi się na czarno zwykłe agaty.
Hematyt
Ten minerał to tlenek żelaza i właściwie nie jest czarny tylko stalowy. Jest bardzo popularny, a dzięki temu, że ładnie się błyszczy, od kilku lat jest niezwykle popularnym elementem do wyrobu biżuterii.
Czarna perła
Marzenie każdej modnisi. Niezwykle rzadka i bardzo kosztowna. Naturalna czarna perła to efekt pracy jedynie jednego gatunku perłopławów – tahitańskiej Pinctada Margaritifera (perłopławu indyjskiego) i jest bardzo kosztowna. W praktyce zatem większość czarnych pereł to … perły typu seashell (słodkowodne) bądź pokryte barwioną masa perłową plastikowe kulki.
Czarne cyrkonie
Barwione na czarno cyrkonie mogą uzyskać bardzo głęboką barwę. Są – jak wszystkie cyrkonie – w pełni syntetyczne. Przepięknie odbijają promienie światła i są świetnym dodatkiem do wieczorowych kreacji.
Czarne minerały występować mogą też jako czarny opal, jaspis, a nawet szafir. Z ciekawostek warto dodać, że czarne diamenty występują naturalnie (są to diamenty z inkluzją grafitu) i są znacznie tańsze niż diamenty transparentne (choć w zasadzie, ze względu na swoją dużą rzadkość, powinny być droższe).
Źródło tekstu: https://blog.bizutik.pl/ciekawostki/czarne-oczko-w-pierscionku-jaki-to-kamien/