Obrączki ślubne – skąd się wzięła ta tradycja?

Biżuteria Robienie zakupów

Sprawdź, gdzie kupić obrączki Kraków, wejdź na obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne.

Dla wielu osób dzień ślubu jest nad wyraz ekscytującym dniem w życiu. Sakrament ten jednoczy młodą parę po wsze czasy, a symbolem ich uczucia, lojalności i zaangażowania są obrączki ślubne, które zakładają sobie nawzajem na palce.

Historia i obyczaje dotyczące obrączek

Z początku nie było rozróżnienia na pierścienie zaręczynowe i obrączki, toteż ich dzieje są wspólne i sięgają kilkuset wieków przed naszą erą. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., w rezultacie czego podarowanie żonie pierścionka stało się cząstką ceremonii ślubu. Niewiele osób wie natomiast, że mężowie zaczęli nosić na ręku obrączkę kilka wieków później. Już uprzednio zdarzało się, iż zakładali pierścienie na dłoń kiedy odjeżdżali na wojenne wyprawy, niemniej jednak tradycja ta upowszechniła się dopiero w poprzednim stuleciu, a konkretnie w czasie II Wojny Światowej. Obrączka przywodziła na pamięć mężczyźnie, iż w ojczyźnie wyczekuje na niego małżonka, za którą walczy i której ma obowiązek być wierny. Nad Wisłą nosi się obrączki na serdecznym palcu prawej dłoni, jednakże w wielu krajach, jak przykładowo w Kanadzie, w Wielkiej Brytanii, na Słowacji czy na Słowenii, nakłada się je na lewą dłoń, którędy zgodnie ze starodawnymi wierzeniami biegnie tzw. “żyła miłości”, wiodąca wprost do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, narzeczeni wybierają oraz przymierzają obrączki ślubne wspólnie, jednakże obyczaj mówi, iż kobieta nie powinna za nie płacić, gdyż jest to obowiązek przyszłego męża.

Obrączki ślubne – dawniej z żelaza, obecnie z platyny bądź złota

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki cechują się delikatniejszym wzornictwem. Na przestrzeni wieków wykonywano je z różnych materiałów, w mniejszym lub większym stopniu wytrzymałych. Dopiero później użyto do tego metale i ich stopy (takie jak żelazo lub stal), które uosabiały moc uczucia. Dzisiaj do ich wykonania używa się przeważnie platyny oraz złota, które są oznaką ufności wobec współmałżonka. Naturalnie, ozdabia się je częstokroć kamieniami szlachetnymi, jednakże wciąż przeważnie kupowane są ponadczasowe, proste złote pierścienie i delikatne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano dwa typy złota (np. tradycyjne i białe). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w sporządzaniu obrączek ślubnych, mają także często w swojej ofercie grawerunek. Mamy więc opcję personalizacji obrączki dodając do nich imię małżonka, datę ślubu czy też ważny dla małżonków cytat.

Dane kontaktowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]