mistyczny topaz, mystic topaz, topaz mistyczny

Piękna biżuteria z topazu mistycznego

Biżuteria

Wspaniały wygląd oraz nietypowy, jak na topaz, kolor to najistotniejsze cechy topazu mistycznego, który od dawna szczyci się ogromnym uznaniem miłośników biżuterii. Mimo że na pierwszy rzut oka nietrudno pomylić się, iż to odmienny kamień, topaz mistyczny jest naprawdę zwykłym topazem. Jego wyjątkowe właściwości są skutkiem specjalnej techniki wyrobu – naturalny topaz jest podczas niej poddawany działaniu gorąca oraz pokrywany cienką warstwą metalu ozdobnego. To z tego względu topaz mistyczny prezentuje się tak niesamowicie.

Kolory topazu mistycznego

Odcienie, które ma topaz mistyczny zależne są w szczególności od kruszcu, jakim jest pokryty. Szczególnie często spotykany jest karmazynowy topaz mistyczny, który powstaje w kąpieli z tytanem. Chrom powoduje zaś, że kamień przybiera purpurowy kolor, błękitny z kolei jest efektem podgrzania topazu bez żadnych dodatków. Szczególnie dobre skutki przynosi stosowanie białego topazu – zwłaszcza wydobywanego w Afryce, Ameryce Południowej czy Azji.

Ozdoby z topazem mistycznym

Jak w poprzednim fragmencie napisaliśmy, wspaniałe zalety topazu mistycznego są bardzo cenione przez jubilerów. Chętnie stosują go zatem do produkcji wisiorków, pierścionków i broszek. Wbrew powszechnemu mniemaniu biżuteria z topazem mistycznym może być noszona nie jedynie do wieczorowych strojów – świetnie prezentuje się również na co dzień. Istotna okazuje się również mnogość kolorów, sprawiająca, że łatwiej możemy wybrać biżuterię do konkretnego stroju.