Dźwigar – niezastąpiony w budownictwie

Branża budowlana

Szukasz dźwigara? Odwiedź ten adres

Szalunki to konstrukcje niezastąpione na większości budów. Z ich wykorzystaniem możliwe jest nadanie zamierzonego kształtu ścianom wylewanym z betonu oraz przygotowanie w nich otworów na drzwi i okna. Szalunki okazują się również niezastąpione przy budowie sufitów – wtedy ich kluczowym modułem są dźwigary. Bez ich użycia budowa obiektu wielokondygnacyjnego byłaby niewykonalna. Dzięki dźwigarom sufit nie zapada się zaraz po wylaniu i jest w stanie zastygnąć. Z jakich tworzyw wykonuje się dźwigary? Gdzie można je dostać?

Z jakich materiałów wykonane są dźwigary?

Dźwigar narażony jest na potężne obciążenia, które sięgają kilkudziesięciu ton. Stąd jego najważniejszym przymiotem jest trwałość. W największym stopniu wpływają na nią dwa elementy – jakość produkcji i typ użytych w tym celu surowców. Te powinny być właściwie dobrane i przetestowane pod kątem wytrzymałości na znaczne obciążenia. Najodpowiedniejszym materiałem okazuje się lite drewno takich gatunków jak sosna, topola, olcha czy buk. Bardzo istotne jest również poprawne pokrycie dźwigarów impregnatem, które ochroni je przed niekorzystnym oddziaływaniem wilgoci, klejów i innych ciekłych chemikaliów stosowanych na budowie – a więc substancji, które bezpośrednio zagrażają strukturze drewna.

Dźwigary – warto kupić czy wynająć?

Podmioty, które na co dzień zajmują się budową piętrowych obiektów posiadają swoje dźwigary. Ich zakup oraz przechowywanie generuje jednak pewne wydatki. Natomiast firmy, które rzadko podejmują się zleceń tego typu, mogą ustrzec się wspomnianych problemów. Najlepszym rozwiązaniem dla nich będzie skorzystanie z usług podmiotu, który świadczy usługi wynajmu dźwigarów, a także pozostałych modułów konstrukcji szalunkowych.

Dane kontaktowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]