Niezależnie od tego, czy stawiamy dom jednorodzinny, czy jesteśmy inwestorem, który dopiero rozpoczyna wznoszenie wielkiego osiedla mieszkaniowego, nie możemy zapomnieć o przydatnych podczas budowy pracach. Na uwagę zasługują chociażby badania gruntu. Po co prowadzi się badania gruntu? Jakie prace wchodzą w ich zakres?
Badania gruntu – co to takiego?
Badania gruntu to typ usług geologicznych, po które sięga się zarówno na etapie rozpoczynania inwestycji budowlanej, jak i w czasie jej trwania. Mają one na celu identyfikacja parametrów gruntowo-wodnych terenu, na którym ma zostać wzniesiona nieruchomość. W efekcie bez przeszkód można zacząć budowę w danym miejscu. Nie trzeba wtedy bać się, że wzniesiony budynek zapadnie się, ponieważ parametry gruntowo–wodne były niewłaściwie. Odpowiednio przeprowadzone badania gruntowe pomogą określić układ warstw gruntu oraz jego właściwości hydrogeologiczne. Pozwalają także na ustalenie parametrów mechanicznych i fizycznych terenu, na którym mają być prowadzone prace budowlane.
Badania gruntu – co wykonuje się w ich czasie?
Badania gruntu to mnóstwo złożonych działań, które mogą wykonywać wyłącznie naprawdę doświadczone osoby o wysokich kwalifikacjach. Zazwyczaj inicjowane są wierceniem geologicznym oraz sondowaniem geologicznym. Później wykonywane są również badania laboratoryjne gruntu. Ostatnią fazą badań geologicznych jest w każdym przypadku opracowanie dokumentacji na podstawie uzyskanych wyników badań. Chcąc przeprowadzić badania geologiczne przed rozpoczęciem inwestycji lub już w podczas jej trakcie, należy powierzyć je posiadającym rozległe kwalifikacje geologom, który mają ściśle określone pozwolenia. Tylko w takiej sytuacji można mieć pewność, że prace będą należycie wykonane, a uzyskane wyniki przedstawiają stan faktyczny. Szczęśliwie, dzisiaj odszukanie firm wykonujących badania geologiczne, nie stanowi żadnego problemu. Znaczna część z nich to firmy o bardzo dobrej opinii.