Szalunki – gdzie się je stosuje?

Branża budowlana

Jeśli potrzebujesz szalunków ściennych, koniecznie wejdź na sklep.abcszalunki.pl

Szalunki, określane też deskowaniem, to krótkotrwałe konstrukcje pozwalające na wznoszenie murów budynków. Z reguły używa się ich w przypadku wylewania ścian betonowych – wtenczas są one niezbędne do tego, żeby nadać im odpowiedni kształt i nie dopuścić do rozlewania się kompozytu. Poza tym szalunki wykorzystuje się także podczas wznoszenia budynków murowanych, gdzie ich zastosowanie umożliwia wykonanie prześwitów na drzwi, okna i bramy. W tym artykule wyjaśniamy, z czego robi się obecnie szalunki i gdzie mogą znaleźć je inwestorzy.

Z jakich materiałów wytworzone są szalunki?

Najdłużej znanym rodzajem szalunków jest konstrukcja wykonana z mocnych sklejek scalonych ze sobą gwoździami ewentualnie desek drewnianych, która po rozmontowaniu może być wykorzystywana ponownie. Rozbiórka takich szalunków jest jednak kłopotliwa – wielu inwestorów oraz wykonawców stawia zatem użycie szalunków wielokrotnego wykorzystania – systemów służących do błyskawicznego i łatwego rozkładania bądź składania. Tego rodzaju szalunki mogą być wytworzone ze sklejki, drewna lub metalu, a także łączyć w sobie dwa albo trzy materiały. Zwykle jednak wykorzystuje się sklejkę – przeważnie z takich rodzajów drewna jak topola czy brzoza, a całą konstrukcję łączą głowice ze stalowe bądź aluminiowe, narożniki, łączniki i belki.

Wynajęcie szalunków – kto powinien skorzystać?

Przedsiębiorstwa na co dzień parające się pracami budowlanymi mają swoje szalunki. Inaczej jest jednak w przypadku inwestorów, którzy planują zamierzających wznieść jeden obiekt czy ekip, które zwykle świadczą odmienne usługi. Zakup wszelkich modułów potrzebnych do wykonania szalunku nie byłby rentowny . Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wynajem szalunków.

Dane kontaktowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]