szalunki Kraków

W jakich sytuacjach niezbędne jest zastosowanie szalunków?

Branża budowlana

Szalunki to nic innego, jak konstrukcja mająca charakter tymczasowy, którą zazwyczaj wykonuje się z desek. Może ona być zrobiona także z drewnianych płyt, które wykonane zostały z drewna charakteryzującego się słabszą jakością. Nie brakuje firm, które decydują się na wykonywanie szalunku z elementów metalowych, ale takie działanie nie jest zbyt często wybierane. Deskowanie – bo dokładnie tak w inny sposób nazywane są szalunki – sprawia, że mieszanka, którą się wylewa, zyskuje wymagany kształt. Szalunki wyjmuje się dopiero wtedy, gdy mieszanka zastygnie. Sięgając po szalunki, można również solidnie wesprzeć zbrojenie, które zostało wykonane aż do momentu, gdy wylana mieszanka ostatecznie stwardnieje.

Szalunki – jak się je wykonuje?

Wszystkie konstrukcje z wykorzystaniem betonu wykonuje się na budowie w specjalnych formach, czyli właśnie szalunkach. W pierwszym etapie prac konieczne jest wykonanie szalunku, który następnie zostaje zapełniony odpowiednio dobraną mieszanką betonu. W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie zbrojenia. Umieszcza się je jeszcze zanim mieszanka zostanie wylana. Szalunki usuwane są dopiero wtedy, kiedy mieszanka mocno zastygnie. Zazwyczaj niezbędne jest do tego od mniej więcej dwóch do aż czterech tygodni. Szalunki wykonywane są między innymi w przypadku fundamentów, zrobionych z betonu cokołów ogrodzeń oraz sufitów z żelbetonu. Cechują się jak widać bardzo szerokim zastosowaniem, a budowa bez ich wykorzystania nie przebiegałaby tak szybko.

Szalunki – jakie elementy konieczne są do zrobienia szalowania?

Do przeprowadzenia szalowania wymagana jest sklejka szalunkowa. Wymagane są też specjalne podpory oraz dźwigary. Często zdarza się, że małe przedsiębiorstwa budowlane nie dysponują własnym systemem szalunkowym. Wówczas rozwiązaniem jest skorzystanie z wypożyczonego sprzętu, który oferują firmy specjalizujące się w zaopatrywaniu zakładów budowlanych w dźwigary, mocowania, a także sklejkę.

Dane kontaktowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]