Biopsja prostaty – kiedy się ją wykonuje?

Dbanie o zdrowie

Poszerz swoje wiadomości o biopsji fuzyjnej w Krakowie.

Stercz, nazywany prostatą, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który przypomina wymiarami i kształtem kasztan jadalny. Znajduje się bezpośrednio pod pęcherzem moczowym i odpowiada m.in. za wytwarzanie płynu, w którym transferowana jest sperma. Kłopoty z prostatą rozpoczynają się u wielu mężczyzn wraz z wiekiem, w związku z tym tak ważka jest jej cykliczna kontrola. Daje to możliwość zidentyfikowania zapalenia czy też przerostu tego gruczołu, jak również wczesnego wykrycia niepokojących zmian nowotworowych. Warto podkreślić, iż rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na który chorują mężczyźni, zatem nie można bagatelizować groźby jego możliwego rozwoju.

Niepokojące objawy – kiedy udać się do specjalisty?

Mężczyźni po 45 roku życia muszą cyklicznie odwiedzać gabinet urologiczny, szczególnie jeżeli zauważyli niecodzienne symptomy powiązane z oddawaniem moczu, tj. problemy w zatrzymaniu bądź rozpoczęciu oddawania moczu, kłopoty z erekcją oraz wytryskiem, ból w trakcie mikcji, wzrost jej częstotliwości, a także pulsacyjny strumień czy krew w moczu. Jeżeli po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, żeby podejrzewać możliwość rozwoju raka, urolog zleci badanie PSA, które polega na przetestowaniu krwi pod kątem wartości poziomu antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi oznacza spore prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu. Aby jednak mieć bezsporną pewność, konieczne jest wykonanie biopsji prostaty.

Czy biopsja gruczołu krokowego jest bezbolesna?

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji gruczołu krokowego, prowadzona w warunkach szpitalnych, która za sprawą użycia jednocześnie obrazu USG oraz wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, pozwala na uzyskanie wycinków tkanki daleko dokładniej niż w procedurze, gdzie w czasie zabiegu korzysta się jedynie z obrazowania TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty to stosunkowo krótki zabieg trwającym na ogół ok. pół godziny. Oprócz tego pacjent pozostaje również po zabiegu 1-2 kwadranse na oddziale, toteż pełna procedura zamyka się w czasie 60 minut. Biopsja fuzyjna prowadzona jest w znieczuleniu miejscowym, stąd pomimo iż igłę biopsyjną wprowadza się przez krocze przezskórnie, jest ona zasadniczo bezbolesna. Uzyskane wycinki prostaty są w następnej kolejności analizowane przez patomorfologa, który ocenia czy są w nich widoczne zmiany nowotworowe.

Naturalnie, jak przy każdym zabiegu jest kilka przeciwwskazań, które mogą zdecydować o możliwości wykonania biopsji prostaty. To m.in. zaburzenia krzepliwości krwi, uczulenie na niektóre leki i posiadanie rozrusznika serca. Stąd też przed decyzją o zabiegu należy jak najdokładniej udzielić lekarzowi specjaliście odpowiedzi na wszelakie pytania wywiadu medycznego.

Dane kontaktowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]