Blizny rogówkowe – jak się tworzą i czy można je zlikwidować?

Dbanie o zdrowie

Likwidacja blizn na rogówce - uzupełnij swoją wiedzę!

Oko jest delikatną częścią ciała i w każdej chwili można je uszkodzić. W rezultacie różnorodnych chorób i urazów mechanicznych na powierzchni rogówki pojawiają się blizny, które w mniej lub bardziej pogarszają jakość widzenia. Blizny rogówkowe można z powodzeniem zlikwidować, wykorzystując metody laserowej korekty wzroku.

Objawy sygnalizujące występowanie blizn na rogówce

Rogówka to zewnętrzna, wypukła warstwa gałki ocznej, która je zabezpiecza, a zarazem kontroluje sposób, w jaki wiązki światła docierają się do wewnętrznych warstw. Jest nieprzezroczysta, nieunaczyniona oraz niesłychanie plastyczna i mimo iż na ogół delikatne jej otarcia leczą się samoistnie, często tworzą się zbliznowacenia, także w następstwie naszej nieostrożności. Co przyczynia się do tworzenia się blizn rogówkowych? Są one zwykle efektem dostania się do oka ciała obcego, urazów mechanicznych np. oparzenia, skaleczenia czy zadrapania lub wielu chorób (np. półpaśca). Ale blizny rogówki mogą wytworzyć się także w efekcie nieostrożnego nakładania soczewek korekcyjnych. Nie licząc wyczuwalnego pogorszenia się widzenia, o pojawieniu się blizn rogówki świadczy wiele innych objawów, takich jak np. puchnięcie powiek, wrażenie swędzenia gałki ocznej czy nadwrażliwość na światło, więc jeśli ich doświadczasz polecamy jak najszybciej pomyśleć o wizycie u okulisty. W trakcie wieloaspektowego badania sprawdzi on pozycję, głębokość oraz rozmiar blizn, a także poinformuje o możliwości ich leczenia.

Zabieg metodą PTK – likwidacja blizn rogówki

Najpopularniejszą w dzisiejszych czasach procedurą usuwania blizn rogówkowych jest PTK – zabieg realizowany w ogromnym odsetku klinik, specjalizujących się w laserowej korekcji wad wzroku. Zabieg metodą PTK umożliwia eliminację nie tylko blizn w centralnej, ale i peryferyjnej części rogówki. PTK wykorzystuje się też do leczenia innych wad tej części oka. Blizny niweluje się w procesie odparowania za pomocą wiązki lasera ekscymerowego zewnętrznej warstwy tkanki rogówki. Przed przystąpieniem do tego zaledwie kilkuminutowego zabiegu nie trzeba stosowania pełnej anestezji, wystarczy znieczulenie samej gałki ocznej, które aplikuje się specjalnymi kroplami bezpośrednio na powierzchnię oka. Po zabiegu przez najbliższe kilka tygodni należy stosować się ściśle do poleceń lekarskich, nie nadwyrężać oka i regularnie pojawiać się na kontroli w określonym czasie.

Dane kontaktowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]