Drenaż limfatyczny kończyny dolnej – aparatem do masażu uciskowego czy aparatem Doctor TECAR?

Dbanie o zdrowie

Tym razem porównujemy dwie techniki drenażu limfatycznego i dwa typy urządzeń: aparat do masażu pneumatycznego oraz aparat Doctor TECAR. Wyjaśniamy, jakie efekty można osiągnąć wykorzystując ten sprzęt i radzimy, które urządzenie wybrać do swojego gabinetu lub użytku domowego.

Efekty drenażu limfatycznego

Limfa to płyn tkankowy, powstający z przesączu osocza oraz niektórych związków komórkowej przemiany materii. Układ naczyń limfatycznych – w odróżnieniu od układu krwionośnego – jest systemem otwartym, a limfa płynie w nich pod bardzo małym ciśnieniem.

Techniki drenażu limfatycznego mają przyspieszyć ruch limfy, a przez to umożliwić zmniejszenie obrzęków w okolicy urazu. Liczne badania i publikacje mówią o tym, że opracowanie głównych zbiorników mleczu i naczyń limfatycznych proksymalnie ułatwia odprowadzenie limfy z naczyń położonych dystalnie i odbarczy zajęte stanem zapalnym okolice. Podczas rozwoju tej gałęzi masażu zaobserwowano, że wspomaganie się niektórymi zabiegami fizykoterapeutycznymi wspomaga i maksymalizuje efekty terapii.

O aparacie do drenażu limfatycznego

Aparat do drenażu limfatycznego zwiększa ciśnienie w mankietach. W aparatach najczęściej wykorzystywany jest tryb pojedynczej fali, który pompuje mankiet od części dystalnej do proksymalnej, nie utrzymując ciśnienia w poprzednim mankiecie.

Jest to najlżejszy z dostępnych programów, który ma za zadanie wspomagać przepływ w naczyniach limfatycznych. Zalecany czas terapii mieści się w granicach od 20 minut do godziny.

Ciśnienie generowane przez aparat dostosowywane jest do odczuć pacjenta. Powinien on czuć ucisk mocny, ale bezbolesny.

Dokładność drenażu limfatycznego pneumatycznego zależy od ilości komór w mankietach: im więcej komór, tym bardziej dokładna terapia. Najczęściej zalecana terapia w zastojach limfatycznych.

O aparacie do terapii TECAR

Aparat do terapii TECAR wykorzystywany jest do przeprowadzania różnych terapii. W zależności od wykorzystanej techniki wybranego trybu, możemy zadziałać na odmienne dolegliwości.

Badania, które pokazały lepsze efekty drenażu limfatycznego po opracowaniu głównych zbiorników mleczu, spowodowały stworzenie techniki limfatycznej przy wykorzystaniu terapii TECAR. Wyniki terapii są tak zadowalające, że często dla maksymalizacji efektów podstawowej terapii jako pierwszą stosuje się technikę limfatyczną.

Podczas opracowania naczynia limfatycznego przez przepływ prądu naprzemiennego, uzyskuje się upłynnienie limfy, co ułatwia jej odprowadzenie. Zabieg powinien trwać nie dłużej niż 3 minuty i dzięki zastosowaniu małej mocy nie spowodować dużego przegrzania.

Porównanie technik drenażu limfatycznego

Porównując te dwie techniki pracy z obrzękiem limfatycznym trzeba zaznaczyć, że nie wykluczają się one, a wykorzystanie ich po sobie powoduje maksymalizację efektów terapii. Masaż limfatyczny pneumatyczny jest bardziej powszechnym zabiegiem, a ceny aparatów oraz łatwość obsługi zachęcają pacjentów do zakupu urządzeń i użytku domowego. Niektóre z aparatów – tak jak te z serii CarePump: Move4 oraz Move6 – posiadają również baterię, dzięki której zabieg może zostać wykonany w dowolnym miejscu. O efektywności drenażu limfatycznego przesądza regularność wykonywania zabiegów, a tę znacznie łatwiej osiągnąć, jeśli posiada się aparatu do własnego, domowego użytku.

Wykorzystanie terapii TECAR do przeprowadzenia drenażu wymaga obsługi wykwalifikowanego fizjoterapeuty i jest „techniką z wyboru”.

Drenaż limfatyczny pneumatyczny jest częściej wybierany przez gabinety posiadające kontrakt z NFZ, w których czas, który fizjoterapeuta może poświęcić jednemu pacjentowi, jest dość krótki. Aparaty do masażu uciskowego cieszą się również popularnością w gabinetach beauty oraz wśród prywatnych użytkowników.

Natomiast terapia TECAR wykorzystywana jest w głównie w prywatnych gabinetach fizjoterapeutycznych, gdzie znajduje szersze zastosowanie w leczeniu m.in. kontuzji sportowych, zwichnięć, zapaleń ścięgien, zwyrodnień stawów oraz terapii punktów spustowych.

Źródło tekstu: https://www.bardomed.pl/blog/porady-eksperta/drenaz-limfatyczny-konczyny-dolnej-aparatem-do-masazu-uciskowego-czy-aparatem-doctor-tecar/