EVLT, laserowe usuwanie żylaków

Laserowe usuwanie żylaków – jak przebiega zabieg EVLT

Dbanie o zdrowie Uroda i kosmetyki

Tworzenie się żylaków na dolnych kończynach to następstwo ucisku na żyły i uszkodzenia zastawek żylnych. Żylaki dokuczają na ogół kobietom (sporym czynnikiem inicjującym ich rozwój są m.in. ciąże) oraz osobom pracującym w pozycji siedzącej albo stojącej (to na przykład pracownicy linii montażowych, kasjerzy i urzędnicy. Takie osoby bezustannie zapisują się do lekarzy flebologów w poszukiwaniu efektywnych sposobów leczenia poszerzonych żył. Jednym z nich jest EVLT, to znaczy laserowe usuwanie żylaków.

EVLT – obkurczanie niewydolnej żyły przy pomocy promienia lasera diodowego

Skrót EVLT, czyli “Endo Venous Laser Treatment”, w naszym języku oznacza “wewnątrzżylną terapię laserową”. Laserowe usuwanie żylaków trwa przeciętnie około 60 minut i przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. W pierwszej kolejności flebolog przeprowadza badanie USG, za pomocą którego oznacza przebieg żył i wyznacza punkty wprowadzenia jednorazowego włókna lasera. Światłowód lasera diodowego wsuwa się do żylaka z użyciem igły, a potem obkurcza się tę żyłę wydzielaną przez laser wiązką światła. Po zabiegu pacjent błyskawicznie powraca do codziennych czynności, jednakże powinien przez kilka najbliższych tygodni przestrzegać zaleceń lekarza, takich jak przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych, noszenie opatrunku uciskowego, regularny ruch, jak również, naturalnie, obligatoryjna wizyta kontrolna po zabiegu.

Czy u każdego można przeprowadzić laserowe usuwanie żylaków?

EVLT uznawane jest za procedura mało inwazyjny i jednocześnie bardzo bezpieczna, nie zdumiewa więc to, iż od czasu, kiedy rozpoczęto szeroko stosować tę metodę na początku XXI wieku, w mgnieniu oka stała się standardem w leczeniu żylaków, a w ostatnim dziesięcioleciu przeprowadzany jest także przez niemało rodzimych centrów medycznych. Istnieją jednak przeciwwskazania do wykonania EVLT, dlatego przed dopuszczeniem do zabiegu należy poddać się kilku testom, takich jak badanie poziomu cukru we krwi, parametrów układu krzepnięcia, poziomu elektrolitów Na+ i K+ i liczby płytek krwi. Flebolog odmówi również przeprowadzenia laserowego usuwania żylaków u ciężarnych kobiet i u osób, u których ujawniono m.in obrzęk chłonny, niewydolność ogólnoustrojową czy stan nadkrzepliwości krwi.

Dane kontaktowe:
“Re vitae” Centrum Medycyny Estetycznej i Chirurgii Plastycznej
ul. Wojska Polskiego 60
25-389 Kielce

Mob.: +48 664-029-922
E-mail: [email protected]