Masz problemy z układem moczowym? Czas na wizytę u urologa!

Dbanie o zdrowie

Potrzebujesz szczegółowych informacji o urologu w Krakowie? Zajrzyj na www.scmkrakow.pl

Wizyta u urologa powoduje u pokaźnej części pacjentów skrępowanie. Choroby, jakimi zajmuje się urologia, uważane są jako niezmiernie krępujące, co sprawia, iż pacjenci, którzy dostrzegli u siebie pewne objawy choroby, w szeregu przypadków opóźniają o wiele tygodni wizytę u specjalisty. Takie postępowanie jednakże może skutkować groźnymi następstwami dla układu moczowego.

Jakie objawy są przesłanką do konsultacji z urologiem?

Zadaniem urologii jest identyfikacja i leczenie diagnostyką oraz leczeniem schorzeń żeńskiego układu moczowego, a u panów – układu moczowo-płciowego. Narządy tego układu odpowiadają m.in. za wydalanie z ustroju nadmiaru soli mineralnych oraz mocznika, który wytwarzany jest w wątrobie jako pośledni produkt metabolizmu białek, czy produkcję i degradację hormonów. O niewydolności układu moczowego może alarmować mnóstwo różnych objawów, które w wielu przypadkach są ignorowane przez pacjentów z nadzieją, iż same miną. Na które wobec tego oznaki powinno się zwrócić baczną uwagę i zareagować na nie bezzwłocznym zapisaniem się na wizytę do urologa? Będą to zwłaszcza wszelakie zmiany związane z moczem, czyli jego spienienie, ciemna barwa bądź zauważenie w nim ropy lub krwi, ale też nieregularny strumień moczu, ból albo pieczenie przy jego wydalaniu, nietrzymanie moczu czy wydalanie jego zbyt małej objętości. Niektóre symptomy są również mniej wyraziste, np. nadciśnienie tętnicze, ból podbrzusza lub pleców oraz obrzęk stóp. Lekarz urolog zajmuje się też męskim układem płciowym, dlatego panowie winni umówić się do niego jeżeli doświadczają problemów związanych z podtrzymaniem wzwodu, z wytryskiem (m.in. gdy pojawi się krew w nasieniu), ze stulejką czy kiedy zauważą zmiany na prąciu bądź jądrach. Trzeba także zaakcentować, że mężczyźni po ukończeniu 40 roku życia powinni cyklicznie umawiać się na kontrolne badanie gruczołu sterczowego.

W jakim celu pacjenci zapisują się do gabinetu lekarza urologii?

Pacjenci zwykle umawiają się do poradni lekarza urologii w celu przeprowadzenia cystoskopii (to znaczy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji prostaty (umożliwiającej wykrycie nowotworu tego narządu), otrzymania porady odnośnie wazektomii, jak również leczenia torbieli nerek, stulejki czy też wodniaka jądra. Lekarze urolodzy każdego dnia przeprowadzają także mnóstwo trudnych zabiegów, takich jak laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego, przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego czy gruczołu sterczowego i plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego.

Dane kontaktowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]