Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych – nie zapominaj o tym

IT Marketing i reklama

Powszechność urządzeń takich jak smartfony lub tablety sprawia, że webmasterzy chętniej przygotowują mobilne wersje stron. Jest to bardzo ważne ze względu na zwiększony ruch w Internecie pochodzący właśnie z urządzeń mobilnych. Jest jedna zasada: jeżeli chcesz mieć jak najwięcej użytkowników musisz zapewnić im jak najwygodniejsze warunki korzystania z Twojej strony. Dlatego właśnie niezbędna jest optymalizacja dla urządzeń mobilnych.

Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych – o czym musisz wiedzieć

Jest parę rzeczy, na które musimy zwrócić uwagę, projektując naszą stronę. Jeśli chcemy być przyjaźni dla użytkowników urządzeń mobilnych, która wpływa na to, czy nasza strona jest przyjazna dla osób korzystających z urządzeń mobilnych, co najważniejsze musimy zadbać o to, aby strona wyświetlała się w prawidłowy sposób na różnych urządzeniach. Warto także zapewnić szybkie wyświetlanie się zawartości serwisu. Użytkownikom mobilnym zależy przecież przede wszystkim na szybkim dostępie do informacji. Kolejnym podstawowym, ale bardzo znaczącym elementem, jest przejrzystość. Projektując stronę z myślą o urządzeniach mobilnych musimy zwrócić uwagę na odpowiednią wielkość wszystkich elementów oraz odstępy między nimi. Przydatne jest również korzystanie z informacji o miejscu, w którym znajduje się użytkownik. Niech nasz portal wyświetla dodatkowe wiadomości o tym, co jest najbliżej użytkownika.

Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych – użyj Responsive Web Design

Pamiętanie o powyższych zasadach na pewno przełoży się na realny ruch na Twojej stronie. Osiągnąć to można na różne sposoby. Możemy stworzyć swoją stronę w oparciu o RWD (Responsive Web Design). Jest to rozwiązanie zalecane przez Google. W niektórych przypadkach nie możemy zachować zupełnej responsywności. Wtedy powinno się pomyśleć o stworzeniu wersji strony dla urządzeń mobilnych. Jest to wyjście gorsze o tyle, że wymaga zastosowania dodatkowego adresu URL. Jeśli nasza strona zaprojektowana jest na CMS-ie, możemy po prostu zainstalować odpowiednie wtyczki, które zapewnią responsywność strony. Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych, to w dzisiejszych czasach niezbędny element projektowania stron.