Zajęcia sensoryczne dla dzieci – rozwój przez muzykę i zabawę

Nauczanie

Dla najmłodszych zabawa nie jest tylko przyjemnością – odpowiednio poprowadzona może stymulować ich zdolności. Opiekuni, którzy pragną poprawić zdolności kognitywne swoich dzieci, powinni uczestniczyć ze swoimi pociechami w zajęciach sensorycznych.

Zajęcia baby sensory – pobudzanie umiejętności ruchowych oraz kognitywnych maluchów

Zajęcia baby sensory to zabawy dla niemowląt, a więc dzieci do trzynastego miesiąca życia. Okres ten jest ogromnie ważny dla malucha, albowiem następuje wtedy jego niezwykle intensywny rozwój psychiczny i fizyczny. W wyniku doznań sensorycznych w tkance mózgu malucha powstają w tym czasie miliony nowych połączeń pomiędzy neuronami. Dlatego warto zatroszczyć się o sporą liczbę ciekawych wrażeń, wpływających pozytywnie na rozwój niemowlęcia. Zajęcia baby sensory dla dzieci organizowane są w dwóch przedziałach wiekowych – dla maluchów, które nie skończyły 6 miesięcy i tych w wieku od 7 do 13 miesiąca życia. Ze względu na fakt, że organizowane są dla niesłychanie małych dzieci, trwają mniej więcej 60 minut, które dzielone są na etapy zabawy oraz wyciszenia. Podczas zajęć dzieci podejmują się szeregu aktywności, które pobudzają ich rozwój psychiczny oraz umiejętności komunikacyjne i ruchowe.

Kreatywne zajęcia muzyczne dla najmłodszych

Dźwięki są jednym z najlepiej oddziałujących na rozwój niemowlaków bodźców. Za sprawą gry na różnych instrumentach, zarówno kilkuletnie, jak i młodsze dzieci, kształtują wrażliwość na piękno oraz fantazję, jak również uczą się zrozumienia rytmu. Styczność z muzyką w dzieciństwie rozwija zdolności poznawcze maluchów, co w rezultacie może stać się bazą szybszego nauczenia się zasad matematyki. Zajęcia muzyczne to także zajmująca zabawa z grupą rówieśników. W czasie spotkań z muzyką generowane są dźwięki o bezpiecznym stopniu głośności. Pod opieką doświadczonego w pracy z najmłodszymi instrumentalisty, maluchy nauczą się, że dźwięki można wytwarzać też za pomocą różnych obiektów.