Chcesz wymienić funty na złotówki? Skorzystaj z kantoru online

Rachunkowość, finanse

Aktualny kurs funta - uzupełnij swoją wiedzę!

Funt brytyjski, którego prawidłowa nazwa to funt szterling, to jedna z najważniejszych walut na świecie. Mimo przynależności najpierw do struktur Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej a później Unii Europejskiej, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii nie przyjęło euro i zachowało swoją historyczną walutę.

Funt szterling a Brexit

W efekcie Brexitu, który był przeciągłym, ponad 4-letnim procesem, cena funta w stosunku do euro i dolara znacznie spadła. Miało to związek między innymi z oznajmieniem przez ważne podmioty, w tym instytucje finansowe, wyjścia z rynku brytyjskiego, co groziło zmniejszeniem się ilości zatrudnianych pracowników, a w konsekwencji także spadkiem PKB. Odrabianie nagłego spadku kursu funta szterlinga z połowy 2016 r. odbywa się powoli i przy całkiem znacznych skokach wartości waluty. Dodatkową przeciwnością w tym procesie stała się recesja z 2020 r. spowodowana długotrwałym zamknięciem angielskiej gospodarki w czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Należy jednak zaznaczyć, iż funt brytyjski to niesłychanie silna waluta, będąca w obiegu w Europie już od dziewięciuset lat, która w samym tylko XX w. podźwignęła się po ogromnych spadkach wywołanych wycofaniem się z powiązania funta ze złotem, dewaluacji z 1949 r. czy słynnym spekulacyjnym ataku nazwanym “Czarną środą” z 1992 r.

Czy Polaków jeszcze interesuje kurs funta szterlinga?

Funt brytyjski pozostaje dla Polaków istotną walutą, w której w dalszym ciągu często lokują swoje finanse. Dzieje się tak głównie dlatego, że pomimo opuszczenia przez UK UE, gros zatrudnionych tam Polaków nie zamierza wrócić do kraju i nieprzerwanie utrzymuje finansowo swoich krewnych w Polsce. Aktualnym kursem funta interesuje się zatem duża grupa osób. Szukają one przeważnie rzetelnych komunikatów nie tylko o cenie tej waluty, ale nieraz też analiz historycznych dotyczących nawet dziesięciu lat wstecz. Takie dane znajdują się m.in. na stronie kantoru internetowego, który uaktualnia kurs co parę sekund. Informacje te umożliwiają także wprawnym inwestorom wymienić walutę po najlepszym kursie.