Co należy wiedzieć o leasingu?

Rachunkowość, finanse

Leasing niewątpliwie jest wymieniany jako jeden z najpopularniejszych wśród firmy instrumentów finansowych. Nie powinno to jednak dziwić, bo jego liczne zalety powodują, że leasing okazuje się świetnym rozwiązaniem umożliwiającym zmniejszenie wydatków związanych z działalnością przedsiębiorstwa. Głównie ze względu na to, że w naszym kraju ratę leasingu traktuje się jako koszt uzyskania przychodu. Na fakt, że leasing jest tak korzystny rzutuje także to, że umożliwia on zdobycie potrzebnych do działalności firmy aktywów bez konieczności ich nabycia. Na czym dokładnie jednak polega leasing? O czym nie należy zapominać decydując się na tę formę finansowania?

Reguły leasingu

Nazwa leasing wywodzi się z języka angielskiego, w którym oznacza wynajem. W krajach anglosaskich prawo nie odróżnia leasingu od dzierżawy, ale w Polsce są to określenia odmienne. Leasing to udostępnienie przez leasingodawcę danego dobra leasingobiorcy, za co ten ostatni deklaruje, że będzie opłacać raty leasingowe. Obiektem leasingu zwykle są pojazdy, które składają się na flotę przedsiębiorstwa, urządzenia niezbędne do działania przedsiębiorstwa czy też sprzęt do sklepu. Po wygaśnięciu umowy wypożyczone przedmioty zostają zwrócone do leasingodawcy, który zazwyczaj sprzedaje je w preferencyjnej cenie.

Leasing – jak ustrzec się pomyłek?

W ostatnich latach w naszym kraju pojawiło się sporo ofert leasingu. Ich mnogość sprawia, że trudno znaleźć wśród nich tę najlepszą – potrzebne do tego będą właściwe umiejętności. Z uwagi na to, że nie każdy właściciel firmy je posiada, stawiając na leasing, dobrze zrobimy zasięgając doradztwa fachowca. Przed wyborem leasingu warto więc odwiedzić doradcę finansowego, który powie, jak znaleźć propozycję odpowiednią dla naszych możliwości oraz zagwarantuje, iż leasing naprawdę będzie najkorzystniejszym wyjściem.