Uzupełnij swoją wiedzę o e-fakturze.
Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało pierwotnie funkcjonować już w październiku 2021 r., jednak ostatecznie biznesmeni na dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur musieli czekać parę miesięcy dłużej. Projekt ruszył w pierwszym dniu 2022 r. Po roku okresu przejściowego, w którym stosowanie KSeF jest opcjonalne, zaczynając od stycznia 2023 r. stanie się to koniecznością dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla właścicieli firm zwolnionych z tego podatku.
Faktura ustrukturyzowana – ułatwienie dla dla działów księgowości
Faktura ustrukturyzowana to po prostu dokument elektroniczny, który ma ściśle określoną strukturę danych zakodowanych z użyciem języka znaczników XML. Takie kodowanie zasadniczo niewiele mówi człowiekowi, który nie wie jak go odczytać, lecz dla przystosowanej aplikacji do rozliczania oraz wystawiania faktur ten dokument jest absolutnie klarowny. Fakt, że faktury mają ujednolicony format prowadzi do tego, że obojętnie jaki program do księgowości wykorzystują obie strony transakcji, dane będące składnikami faktury ustrukturyzowanej pozostaną rozszyfrowane tak samo. Jest to znamienny krok naprzód zwłaszcza dla biur rachunkowych, które dotychczas na co dzień mają do czynienia z przypadkami niepoprawnego przeniesienia przez oprogramowanie księgowe danych z faktur podsyłanych przez klientów w postaci zdjęcia faktury papierowej bądź pliku PDF. Faktura ustrukturyzowana kompletnie eliminuje ewentualność pomyłki przy przenoszeniu informacji z faktury przez pracownika biura rachunkowego, a także niepoprawnego ich odczytania przez technologię OCR.
Korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur zwiększa bezpieczeństwo rozliczeń
Każdy właściciel przedsiębiorstwa z początkiem stycznia 2021 r. może odebrać oraz wystawić faktury ustrukturyzowane dzięki Krajowemu Systemowi e-Faktur stworzonemu przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele przedsiębiorstw zyskują między innymi poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, bowiem mogą być pewni, iż faktury się nie zawieruszą (system przechowuje informacje o nich przez dekadę), wcześniej otrzymają zwrot podatku VAT i nie muszą przekazywać Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur. Z drugiej strony Ministerstwo Finansów dostaje instrument, który umożliwia dokładniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, a zatem w większym stopniu przeciwdziała patologiom w sferze podatku VAT, dochodowego i akcyzowego. Watro zaznaczyć, iż nieodzowność stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie przekreśla możliwości używania komercyjnego oprogramowania do księgowania, lecz musi ono być zintegrowane z KSeF.
Flobo
Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail:
[email protected]