Co warto o wiedzieć o systemie rozliczeń SWIFT?

Rachunkowość, finanse

Wejdź na flobo.io, aby odnaleźć informacje o systemie SWIFT.

Pomimo, iż w zasadzie codziennie korzystamy z usług bankowych, sporo osób po raz pierwszy dowiedziało się o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście nałożenia sankcji względem Rosji w związku z jej atakiem na Ukrainę. Jednak system SWIFT stosowany jest już od lat 70-tych ubiegłego wieku i jest jednym z podstaw wydajnego funkcjonowania bankowości światowej.

Co jest najważniejszą zaletą systemu SWIFT?

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień jednakże tego skrótu używa się po prostu do nazwania międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego sfinalizowanie przelewów międzynarodowych byłoby zdecydowanie dużo bardziej skomplikowane niż aktualnie. SWIFT to bardzo popularny, jednakże nie jedyny funkcjonujący współcześnie system tego typu. Oprócz niego m.in. w Polsce funkcjonują dodatkowo z systemów: Express Elixir, SORBNET czy SEPA.Na całym świecie wdrożone są także różnorodne systemy lokalne, służące tylko do rozliczeń bankowych na terenie konkretnego państwa.

Co jest więc najważniejszą zaletą systemu SWIFT? Działa on nieomal we wszystkich krajach na świecie, a przy tym korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba dziś przekroczyła już 10 tys., ale również domy maklerskie, giełdy i mnóstwo pozostałych jednostek finansowych. Każdy członek systemu bankowego SWIFT musi mieć swój niepowtarzalny kod (BIC – Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (cyfr i liter). Praktykuje się także przyznawanie kodu BIC oddziałowi banku, wtedy taki kod składa się z 11 znaków.

System bankowy SWIFT – prezentujemy kody BIC/SWIFT znanych banków w Polsce

Nawet jeżeli jedynie od czasu do czasu realizujesz transakcje międzynarodowe, dobrze jest znać kod BIC/SWIFT swojego banku, a co najmniej wiedzieć gdzie błyskawicznie odszukać taką informację. Niżej wymieniamy kody BIC popularnych banków, obecnych w Naszym kraju.

– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]