Działanie i zalety kantoru internetowego

Rachunkowość, finanse

Kantor online - przejrzyj tę nietuzinkową witrynę.

Jeszcze parę lat temu jedyną metodą wymiany waluty była transakcja w kantorze bądź w najbliższej placówce bankowej – te pierwsze wciąż spotkać można sklepach wielkopowierzchniowych czy w galeriach handlowych! Aczkolwiek w błyskawicznie przeobrażającym się świecie, klienci pragną wymieniać obcą walutę bez potrzeby ruszania się z domu i ponosząc przy tym mniejsze wydatki, w następstwie tego właśnie powstały kantory internetowe, w których jest to możliwe.

Jakie usługi proponuje kantor internetowy poza przewalutowaniem?

Działanie kantoru internetowego jest jednakowo proste jak fizycznego kantoru. Klient loguje się do serwisu na stworzony przez siebie profil, a następnie przelewa do swojego panelu kwotę, którą pragnie wymienić na inną walutę. Zaletą kantorów wymiany walut online jest w szczególności to, że przewalutowanie można zlecić w nim w każdej chwili, a sama wymiana walut ma miejsce już w godzinach działania serwisu po bieżących kursach, ustalanych na podstawie danych zaczerpywanych z Forex w parosekundowych odstępach, a nie – jak to jest w przypadku tradycyjnych kantorów – po średnim kursie, z reguły z zeszłej doby. Następnym i niezwykle istotnym walorem kantorów internetowych są mniejsze spready niż te narzucone przez instytucje bankowe oraz kantory stacjonarne. Przewalutowanie w tych drugich polskiego złotego (zależnie od indywidualnego cennika) może prowadzić do zapłacenia spreadu na poziomie nawet 3-5%, tymczasem w kantorze wymiany walut online spready zwykle nie przekraczają 2%. Kantory internetowe proponują także kilka dodatkowych usług wykorzystywanych przez użytkowników, m.in. mają opcję transakcji odroczonej, w której klient zleca wymianę waluty po wskazanym przez niego kursie (transakcja jest wykonywana dopiero wówczas, gdy ustalony przez nabywcę kurs będzie taki sam jak ten na rynku) bądź w określonym przez użytkownika terminie.

Kto używa kantorów online?

Kantory online to usługa dla osób ceniących sobie komfort i ogromną swobodę w dysponowaniu swoim kapitałem. Używają ich także kredytobiorcy spłacający pożyczki w walucie obcej i osoby uczące się bądź zatrudnione za granicą. Lecz nim zdecydujemy się powierzyć swoje finanse kantorowi online, warto zbadać jego renomę i poziom bezpieczeństwa, np. poprzez przeszukanie witryny KNF, czy został on wpisany do rejestru Komisji jako instytucja płatnicza.