Jaką funkcję pełnią systemy rynnowe?

Branża budowlana Robienie zakupów

Chcesz zamówić rynny dachowe? Wejdź na www.regamet.pl.

Systemy dachowe tworzy wiele elementów. Pośród tych, które mają największe znaczenie z punktu widzenia ich wytrzymałości oraz komfortu użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono umożliwia skuteczne odprowadzenie wody opadowej i tym samym uniknięcie wielu kłopotów związanych z jej gromadzeniem się. Nie powinniśmy więc lekceważyć doboru odpowiednich modułów wchodzących w jego skład. Niemniej jednak jest to zadanie trudne i wymagające fachowej wiedzy oraz kwalifikacji – podobnie jak zakładanie rynien. Co w związku z tym powinniśmy o nich wiedzieć? Jakie konkretnie funkcje pełnią te systemy? Z jakich elementów są tworzone? Na co zwrócić uwagę przy ich doborze?

Systemy rynnowe – z jakich części są tworzone?

Systemy tworzące orynnowanie dachu składają się z trzech części, które z kolei zbudowane są z wielu pomniejszych modułów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z rozmaitego przekroju rynien otwartych (tak zwanych korytek), do których spływa woda opadająca z dachu, składają się na nie też rynny pionowe oraz moduły znajdujące się blisko gruntu lub pod ziemią, których zadaniem jest odprowadzenie wody do systemu kanalizacji. Samo orynnowanie dachu składa się z prostych rynien łączonych za pomocą łączników, a na kątach dachu – narożników. Są one instalowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Łączenie orynnowania dachu z rynną pionową stanowi sztucer z sitkiem, które odpowiada za zatrzymanie najrozmaitszych zanieczyszczeń mogących przedostać się do rynny pionowej, a potem do kanalizacji.

Rynny plastikowe, metalowe lub PCV – które zamontować?

W ofercie dystrybutorów dostępne są orynnowanie dachu wykonane z różnych materiałów – m. in z metalu tworzyw sztucznych. Które z nich będą najodpowiedniejszym wyborem? To zależy od specyfiki obiektu budowlanego oraz tego, w jakim stopniu jest on narażony na opady. Decyzję o doborze konkretnego orynnowania należy zatem skonsultować ze specjalistą.

Dane kontaktowe:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08