Kantar dla konia – charakterystyka

Robienie zakupów Sport i hobby

Jeśli szukasz kantara dla konia, koniecznie odwiedź tę stronę

Kantar jest powszechnie używaną częścią uprzęży dla konia. Jest ogromnie podobny do uzdy, ponieważ wyłączną różnicą pomiędzy oboma rozwiązaniami jest nieobecność wędzidła – elementu umieszczanego w pysku pozwalającego na kierowanie stąpającym koniem. Kantar to jedna z kluczowych części ekwipunku jeździeckiego, z którą konie sporadycznie się rozstają. Skutkiem tego musi on być dopasowany do wymiarów i zarysu głowy konia, jak również nie być powodem powstania zadrapań. Jak więc znaleźć właściwy kantar? Na które jego cechy należy zwrócić uwagę?

Kantar skórzany, a może podszywany – który lepszy dla zwierzęcia?

W sprzedaży odnajdziemy różne typy kantarów: taśmowe, skórzane, podszywane i sznurkowe. Te ostatnie, zwane również halterami, są zalecane ze względu na dużą kontrolę, którą jeździec dzięki nim może mieć nad wierzchowcem. Dla zwierzęcia dużo bardziej wygodny jest natomiast kantar skórzany albo taśmowy. Dużo większy komfort dają kantary podszywane – przykładowo sztucznym albo prawdziwym futerkiem, które da się odpinać celem umycia. Kantar tego typu znakomicie zapobiega powstaniu obtarć, a równocześnie pozwala przywiązać zwierzę na czas pielęgnacji i dawać możliwość jego prowadzenia podczas tresury lub spacerów.

Kantary – które dla koni szetlandzkich a które dla koni arabskich?

Wytwarzanych jest parę rozmiarów kantarów. Rozmiar najmniejszy to foal, który przeznaczony jest dla kucy miniaturowych i źrebiąt. Następny to shetty (0), którego używają właściciele koni szetlandzkich, jak również większych źrebiąt. Kantar zwany pony (1) został natomiast stworzony z myślą o kucach (np. walijskich) i roczniakach większości ras. Kantary cob (2) i full (3) są zaś średnich rozmiarów i są odpowiednie m.in. dla hanowerów, koni huculskich, holsztyńskich oraz półkrwi arabskiej. Maksymalny rozmiar kantarów to xfull (4), który przeznaczony jest dla ras zimnokrwistych (jak konie belgijskie czy shire) i większych ras gorącokrwistych (na przykład śląskich).

Dane kontaktowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]