łańcuchy na koła, łańcuchy samochodowe

Kilka słów o łańcuchach samochodowych

Robienie zakupów Zagadnienia motoryzacyjne i samochodowe

Łańcuchy na koła w dużej mierze poprawiają przyczepność samochodu w ekstremalnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, przede wszystkim na spadzistych podjazdach. W niektórych krajach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok kalendarzowy (tak jest przykładowo w Norwegii, Bułgarii i Turcji), w innych zaś są one niezbędną częścią wyposażenia auta wyłącznie w sezonie zimowym (takie prawo obowiązuje na przykład we Włoszech, w Niemczech, Hiszpanii i Polsce). Jak zatem modele łańcuchów na koła znajdziemy?

Rodzaje łańcuchów na koła

Łańcuchy samochodowe klasyfikujemy najczęściej mając na uwadze ich zastosowanie. Rozróżniamy modele stworzone z myślą o stosowaniu w samochodach dostawczych, terenowych, ciężarowych i osobowych, jak również w autobusach. Łańcuchy różnią się również motywem zaplotu, grubością i przekrojem ogniwa (najczęściej jest to kształt rombowy ukośny) oraz mocowaniem, które musi być dopasowane do rodzaju felgi. Rozmaite są też materiały, z których produkuje się łańcuchy na koła. Współcześnie producenci używają najczęściej stali manganowej bądź tytanowej.

Jazda z łańcuchami na koła

Montaż łańcuchów samochodowych wymaga pewnych umiejętności i początkowo może być źródłem sporego stresu. Aby się go ustrzec się, powinno się przećwiczyć tę czynność na placu manewrowym albo w garażu. Sama prowadzenie pojazdu z łańcuchami wymaga trochę odmiennej techniki. Trzeba unikać jazdy po niezaśnieżonych drogach, buksowania kół i przekraczania prędkości 50 km/h. Stosując łańcuchy samochodowych, należy też obowiązkowo nadzorować ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym przedłużymy okres ich eksploatacji.

Dane kontaktowe:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]