Zabawki dla noworodków i niemowląt – na co zwrócić uwagę?

Pluszaki dla noworodków i niemowląt – jakie wybrać?

Robienie zakupów

Maluchom już od pierwszych godzin życia towarzyszą różnego typu zabawki. Oczywiście uwielbiane są szczególnie te, do których brzdąc może się przytulić i z którymi częstokroć bardzo mocno wiąże się emocjonalnie. O tym, jak głęboka jest więź malucha z przytulanką, świadczy to, że praktycznie każdy z nas pamięta swojego ukochanego misia lub lalkę z czasów dzieciństwa, a może cały czas je trzyma jako pamiątkę.

Czym muszą cechować się zabawki dla noworodków oraz niemowląt?

Noworodki i niemowlęta nie potrafią jeszcze bawić się zabawkami. Częstokroć otrzymane z okazji ich narodzin lalki oraz misie przez długie tygodnie są tylko częścią dekoracji pokoju dziecinnego. Nie świadczy to natomiast, że maluch nie ma codziennie z nimi kontaktu, bowiem od pierwszych godzin budzą one jego ciekawość. Maluch zasypia blisko nich i sięga po nie rączkami w czasie zabaw z mamą. Tym samym, zabawki dla kilkumiesięcznych maluchów muszą cechować się najwyższym stopniem bezpieczeństwa.

Maskotki i lalki dla niemowląt nie mogą mieć żadnych sztywnych elementów, tym bardziej tych malutkich (np. oczek lub guziczków), które bez trudu mogłyby się oderwać i które dziecko mogłoby wsadzić sobie do buzi i połknąć. W trosce o zdrowie malucha trzeba kupować zabawki, które wyprodukowane są z materiałów nierecyklingowanych oraz tych, które nie wywołują uczuleń. Przed zakupem bezwzględnie trzeba zweryfikować, czy zabawka spełnia odpowiednie standardy bezpieczeństwa (symbol CE), jak również czy jest przystosowana dla noworodków i niemowląt. Takie akcesoria i pluszaki dla dzieci mają oznaczenie 0+.

Noworodek z królikiem-przytulanką z Galerii Bukowski
Noworodek z królikiem-przytulanką z Galerii Bukowski

Zabawki a sensoryka

Pierwsze miesiące życia dziecka są niezwykle ważne dla jego prawidłowego rozwoju. To okres, w którym maluch ćwiczy trzymanie i upuszczanie rozmaitych przedmiotów, kształtuje swój zmysł dotyku i słuchu, a także poznaje barwy. Aby wspierać rozwój sensoryczny najmłodszych, zabawki dla niemowląt częstokroć odróżniają się wyrazistą kolorystyką oraz mają odstające detale, które bez trudu chwycą malutkie ręce malucha albo które wydają łagodne dla ucha dźwięki (na przykład szeleszczą). Ciekawe są także przytulanki, które rozwijają zmysł dotyku dziecka – mają one detale o odmiennym stopniu miękkości bądź mogą być uszyte z materiałów o rozmaitej teksturze.

Pluszaki dla noworodków i niemowląt w sklepie Galeria Bukowski

Wyjątkowe zabawki dla niemowląt i noworodków oferuje Galeria Bukowski, producent ręcznie szytych misiów oraz przytulanek dla dzieci w dowolnym wieku. W dziale dla najmłodszych dostępnych jest kilka rodzajów indywidualnie zaprojektowanych zabawek, które bez wątpienia polubi każdy maluch. W sklepie można kupić m.in. maskotki z kolekcji The Happy Family, które zwracają uwagę swoimi nietuzinkowymi barwami, a także wydające niezmiernie łagodne odgłosy pluszowe grzechotki, miękkie w dotyku i dostosowane do dłoni kilkutygodniowych dzieci. Praktyczne na co dzień są kocyki-przytulanki, na których można kłaść noworodka podczas zabawy. Mają one odstające detale stymulujące zaciekawienie najmłodszych i udekorowane są łebkami różnych zwierzątek, toteż mogą też służyć jako przytulanka (tak nazywany z ang. comfort blanket).

Nigdzie nie spotykaną kolekcją zabawek są maskotki z serii Ziggy – są to niedźwiadki przebrane za inne zwierzątka. Wykorzystując je opiekunowie spędzą masę godzin na wesołej zabawie z pociechą, np. pokazując mu, jak zwierzątko przeobraża się w parę sekund w całkowicie inna maskotkę. Odrębna kategorię w sklepie są natomiast misie idealne na podarek z okazji celebrowania pierwszych urodzin czy sakramentu chrztu dziecka.

Wszelkie zabawki i pluszaki dostępne w sklepie Galeria Bukowski spełniają surowe normy bezpieczeństwa, a zachowanie ich w czystości jest bardzo proste – można prać je ręcznie oraz w pralce. Maskotki z haftowanymi oczkami mogą służyć do zabawy już od wczesnych tygodni życia.