Badania psychologiczne kierowców – nie należy się ich obawiać

Usługi

Więcej informacji o badaniach psychologicznych Bielsko

Na bezpieczeństwo na drogach w największej mierze rzutują kwalifikacje prowadzących jeżdżące po nich pojazdy. Szczególnie istotne jest to w przypadku kierowców profesjonalnych – na przykład taksówkarzy czy kierowców TIR-ów oraz busów. W ich sytuacji ważne są tak kwalifikacje, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego powodu przedstawiciele takich profesji zgodnie z przepisami muszą we właściwym terminie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto zatem powiedzieć na ich temat parę słów. W jakich odstępach muszą być przeprowadzane? Na czym polegają tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak możemy się do nich przygotować?

Badania psychologiczne kierowców – jak wyglądają?

Badania kierowców powinny być przeprowadzane co 5 lat. Ta reguła nie obowiązuje jednak kierowców, którzy skończyli 50 lat – muszą wszak przeprowadzać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który najpierw przeprowadza badania osobowości. Mają one formę rozmowy z kierowcą, w czasie której odpowiada on na pytania dotyczące wyborów w skrajnych przypadkach. Następna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, zaś potem wykonywane są badania na odpowiednich maszynach, w czasie których badana jest umiejętność szybkiego reagowania, podzielność koncentracji, percepcja prędkości i widzenie w ciemności.

Jak nastawić się do badań psychologicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca odbywa wizytę ze specjalistą, który w jej trakcie powiadamia go, czy zaliczył badanie. Co ważne, powinniśmy pamiętać, iż nie dla każdego ich rezultaty okażą się pozytywne. Szanse na pomyślne zakończenie badań psychologicznych kierowców można na szczęście trochę zwiększyć. Jak? W sieci dostępne są różne filmy prezentujące działanie maszyn, na jakich są przeprowadzane badania psychotechniczne – to doskonałe narzędzie, by wcześniej sprawdzić, jak one działają.

Dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]