Chirurgia stomatologiczna – gdy standardowe leczenie nie pomaga

Dbanie o zdrowie Usługi

Niektóre choroby dziąseł i zębów nie mogą być uleczone podczas standardowych zabiegów dentystycznych. Jeśli takie sposoby leczenia okazują się nieefektywne, dentysta podejmuje decyzję o zainicjowaniu leczenia z zastosowaniem technik chirurgii stomatologicznej. Choć to określenie dla przeważającej liczby pacjentów brzmi groźnie, to współczesna medycyna dysponuje technologiami i środkami, które powodują, że nawet najbardziej złożone zabiegi są dla pacjenta zupełnie bezbolesne, a komplikacje zdarzają się rzadko.

Czym zajmuje się chirurg stomatolog?

Do zabiegów często wykonywanych przez chirurga stomatologa należą usunięcie części zębów (na przykład wierzchołków korzeni lub całych korzeni) oraz ich ekstrakcje. Takie zabiegi wykonuje się, gdy stan zębów jest zły – przede wszystkim na skutek zaawansowanej próchnicy albo często powtarzających się stanów zapalnych. Dentysta chirurg zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami służącymi odbudowie różnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją tkanek miękkich i kości. Do chirurga stomatologa należy ponadto zgłosić się w celu przygotowania jamy ustnej do leczenia protetycznego.

Chirurg dentysta zadba o skuteczne znieczulenie

Zabiegi, którymi zajmuje się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilka lat temu mogły kojarzyć się z odczuwaniem bólu. W dzisiejszych czasach jednakże dostępne są środki, które zupełnie eliminują nieprzyjemne doznania. Oprócz tego pacjenci, którzy przeraźliwie boją się zabiegów stomatologicznych, mogą skorzystać z dodatkowych środków uspokajających, a nawet zdecydować się na zabieg przeprowadzony w stanie całkowitej narkozy.