Kto może zostać detektywem?

Usługi

Usługi prywatnych detektywów cieszą się rosnącą popularnością. Postanawiamy o ich wynajęciu nie tylko w wypadku problemów rodzinnych. Ich usługi bywają przydatne też dla pracodawców – umożliwiają np. zweryfikowanie czy zatrudniony będący na L-4 naprawdę jest niezdolny do pracy albo czy informacje podane przez niego w zgłoszeniu o pracę są prawdziwe. Warto zatem dowiedzieć się nieco na temat tego, jakie kwalifikacje winien mieć prywatny detektyw i w rozwiązaniu jakich spraw może być pomocny.

Prywatny detektyw – zawód tylko z licencją

Nie wszyscy mogą wykonywać pracę prywatnego detektywa. Aby legalnie wykonywać ten zawód, należy dysponować stosowną licencją wydawaną po zaliczeniu państwowego egzaminu. Pamiętajmy jednak, iż osoby podchodzące do testu muszą również spełnić wcześniej wskazane wymagania. Najważniejsze z nich to posiadanie obywatelstwa któregoś z krajów należących Unii Europejskiej, minimum średniego wykształcenia oraz świadectwa o nieposzlakowanej opinii uzyskanego od komendanta powiatowego lub miejskiego Policji. Wymogiem jest także niekaralność, a odnośnie byłych funkcjonariuszy służb mundurowych – brak zwolnienia dyscyplinarnego. Co istotne, osoby starające się o licencję prywatnego detektywa muszą mieć ukończone 21 lat.

W jakich przypadkach szukać pomocy detektywa?

Gros zadań, które realizują detektywi dotyczy wszelkiego typu spraw rodzinnych. Do agencji detektywistycznej możemy zwrócić się między innymi jeśli podejrzewamy, iż nasz małżonek jest niewierny lub nie jesteśmy pewni, czy drugi rodzic naszego dziecka właściwie się nim opiekuje. Detektyw pomoże nam także określić rzeczywistą wysokość zarobków byłego małżonka, co okaże się bardzo przydatne podczas spraw o ustalenie wysokości alimentów.