Osuszanie ścian po zalaniu powierz doświadczonej firmie

Branża budowlana Usługi

Nawet gdy obiekt budowlany ustawiony jest na terenie, gdzie wody gruntowe występują stosunkowo nisko, istnieje ryzyko, że z biegiem czasu ściany będzie penetrować woda. Może się to zdarzyć również bez ostrzeżenia z powodu podtopienia lub w wyniku zalania przez zniszczoną instalację hydrauliczną, a nieraz pojawienie się wilgoci zachodzi stopniowo na skutek błędnie wykonanej lub osłabionej hydroizolacji murów.

Osuszanie domu – w pierwszej kolejności ustalenie przyczyn

Wilgotne mury nie oznaczają od razu, że budynek nie nadaje się do zamieszkania. W pierwszej kolejności trzeba zacząć od zlokalizowania przyczyn powstawania wilgotnych plam. W pomieszczeniach takich jak kuchnie, łazienki czy niewietrzone piwnice pojawiająca się na ścianach pleśń jest często rezultatem skraplania się pary wodnej lub przecieków z uszkodzonego tarasu bądź dachu. Takie przypadki wymagają użycia jednego lub wielu rozwiązań: przywrócenia właściwej wentylacji we wnętrzach, ogrzania murów, ocieplenia ścian, osuszania kondensacyjnego, skorzystania z poziomych blokad przeciwwilgociowych albo powłok paroszczelnych. Niestety na obszarach, gdzie wody gruntowe sięgają wysoko i wnikają w fundamenty oraz ściany obiektu lub gdy zdarzyło się podtopienie w wyniku powodzi (względnie intensywnych opadów atmosferycznych), osuszenie ścian stanowi już zadanie dla zawodowców z obszaru hydroizolacji.

Metody osuszania murów

Zawodowcy, którzy mają szerokie doświadczenie w osuszaniu murów zarówno budynków mieszkalnych, jak i przemysłowych, rozpoczynają swoje działania od analizy genezy zawilgocenia i stanu podmokłych murów. Stanowi to podstawę do wskazania słusznych sposobów i produktów służących do osuszenia. Zawilgocenie budynków ceglanych, których tynki puchną i wykruszają się, a na murach tworzą się zacieki, z dużym prawdopodobieństwem spowodowane jest kapilarnym penetrowaniem wody przez ściany. Po nieizolowanych murach z cegły woda pnie się wysoko – niekiedy wręcz na parę metrów. Zdarza się to częstokroć, zwłaszcza w starych budynkach, jakkolwiek można to naprawić przywracając izolację poziomą murów, która powstrzyma wznoszenie się wilgoci wzwyż. Kolejnym etapem, rzecz jasna po odpowiednim przygotowaniu murów, jest ich odgrzybienie oraz nałożenie izolacji pionowej.

Sprawne osuszenie ścian wymaga nieraz przywróceniu hydroizolacji zewnętrznej. Zadaniem profesjonalnej ekipy jest wówczas odsłonięcie zewnętrznej powierzchni ścian fundamentowych, usunięcie zniszczonej mat bentonitowych, papy termozgrzewalnej czy izolacji bitumicznej, a następnie naniesienie izolacji pionowej mineralnej lub elastycznej. W wielu przypadkach niezbędne będzie też odnowienie łączenia izolacji murów z izolacją innych modułów budynków, jak stropy żelbetowe, dylatacje oraz płyty żelbetowe posadzkowe.