Przebieg badań wysokościowych

Usługi

Więcej o badaniach wysokościowych Bielsko - zajrzyj tu.

Większość z nas działania na wysokości kojarzy zwłaszcza z czyszczeniem okien w wieżowcach czy opieką nad kominami. Według obowiązujących w Polsce przepisów są to jednak wszelkie zadania przeprowadzane na wysokości wyższej niż jeden metr. W przypadku, gdy prace prowadzone są minimum 3 metry nad poziomem gruntu, konieczne jest zaś zaliczenie specjalistycznych badań wysokościowych. Na czym więc się one opierają? W jakich placówkach są wykonywane? Jakie schorzenia powodują, że nie zaliczymy badań wysokościowych?

Badania wysokościowe – w której przychodni?

Badania wysokościowe można przeprowadzić odwiedzając placówkę medycyny pracy, w której otrzymamy skierowania na badania lekarskie. Po ich zakończeniu – o ile oczywiście wyniki będą odpowiednie – zyskamy orzeczenie umożliwiające działania na wysokościach. Bywa też, że na wykonanie badań wysokościowych nie ma dużo czasu – wówczas najlepiej postąpimy udając się sami do okulisty, laryngologa i neurologa w celu przeprowadzenia badań, a potem przedstawiając je w placówce medycyny pracy, jednak najlepiej umówić się na badania do wyspecjalizowanej poradni.

Badania wysokościowe – co zostanie sprawdzone?

Badania wysokościowe muszą zdiagnozować schorzenia, które sprawiają, iż praca na wysokościach jest niebezpieczna. Do kluczowych tego rodzaju chorób zaliczają się w szczególności epilepsja oraz choroby błędnika, wady oczu (a konkretnie – konieczność stosowania okularów (chociaż można to ominąć wykorzystując szkła kontaktowe), jak również niedowidzenie. Lekarz ma prawo poza tym odmówić podpisania orzeczenia, jeśli mamy zaawansowaną hiperglikemię oraz walczymy z zawrotami głowy. Badania wysokościowe powinniśmy wykonywać co trzy lata, natomiast osoby które ukończyły 50 rok życia – co roku.

Dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]