Tutaj zaopatrzysz się w zabytkowe okna
Okna zabytkowe zwykle prezentują się znacznie lepiej niż te wykonywane obecnie więc są niewątpliwą ozdobą budynków. Walory wizualne to oczywiście ich nie ostatnia zaleta, zaś na ich cenę w dużej mierze rzutuje również metryka. Tak jak inne dobra zabytkowe, także okna powinny być konserwowane w myśl prawa – ich remontu nie powinniśmy przeprowadzić samodzielnie z zastosowaniem dostępnych w markecie surowców. Czym więc wyróżniają się okna zabytkowe? Jak je restaurować? Kto ma prawo wykonać te prace?
Okna zabytkowe – jak odróżnić
Okna zabytkowe zwykle posiadają więcej zdobień niż nowoczesne. Rzadko są też uchylane, a to powoduje, że niezbędne stają się lufciki, dzięki którym można wentylować pomieszczenie. Okna zabytkowe, jak już nadmieniliśmy, zrobione są najczęściej z drewna – surowca, który ma mnóstwo plusów, jednak wymaga regularnej konserwacji, a poza tym nietrudno go uszkodzić. Z tego względu tak istotne są kwalifikacje osób konserwujących okna zabytkowe.
Naprawa okien zabytkowych
Okna zabytkowe zazwyczaj mają konstrukcję skrzynkową, która potrzebuje najwyższych umiejętności – ten rodzaj okna cechuje się bowiem zastosowaniem różnych, obecnie już rzadko widywanych, rozwiązań. W związku z tym, także najbardziej doświadczeni stolarze nie powinni remontować okien zabytkowych, jeżeli nie mają dokumentów potwierdzających ich kwalifikacje, które zostały wydane przez urząd ochrony zabytków – w innym wypadku przyjdzie im zapłacić duże kary.
Dane kontaktowe:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa
Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail:
[email protected]