Jak wykorzystuje się tablice kredowe

Robienie zakupów Wyposażenie i urządzanie wnętrz

tablica kredowa wszystkim kojarzy się ze szkołą, nieważne czy mają 14, 40 czy 80 lat. To dlatego, że jest to obiekt wykorzystywany w procesie edukacji od co najmniej dwustu lat i zdaje się, iż jeszcze przez jakiś czas nie wyjdzie z użycia. Ale taka tablica może mieć też inne zastosowania.

Historia tablic kredowych

Na wstępie warto zaznaczyć, iż tablice kredowe produkowane są w dwóch kolorach: zielonym i czarnym. Owszem z czasów szkolnych wszyscy pamiętamy przede wszystkim te pierwsze, ale z historycznego punktu widzenia tablice o czarnej powierzchni powstały jako pierwsze. Były one bardzo ciężkie, bo sporządzano je z bloków łupkowych albo desek drewnianych pomalowanych na czarno. Mimo wszystko z powodzeniem były stosowane od XIX w. aż do drugiej połowy XX w. Wtedy to powoli zostały zastąpione przez swoją nowszą, zielona wersję – lżejszą, z powierzchnią pokrytą emalią na bazie porcelany, do której lepiej przylegała kreda. Nie oznacza to, iż czarne tablice kredowe wypadły z obiegu – są produkowane do dziś, ale w samej rzeczy nie są już drewniane ani z kamienia. Funkcjonowanie tablic kredowych w dwóch kolorach łatwo wytłumaczyć. Kolor zielony uspokaja i nie męczy oczu, z tej przyczyny sprawdza się w szkołach, gdzie należy patrzeć z uwagą na jej powierzchnię przez wiele godzin. Z kolei rysunek czy pismo na czarnej tablicy kredowej cechuje się wyższym kontrastem, tym samym dobrze jest instalować takie tablice w dużych audytoriach, tak by słuchacze z tyłu dobrze widzieli każdy napisany czy narysowany detal. Niestety nawet w szkołach tablice kredowe, chociaż zdrowsze dla wzroku, są pomału wypierane przez białe tablice magnetyczne, których plusem jest brak pyłu (pisze się po nich suchościeralnym mazakiem).

Czy można zastosować tablice kredowe w mieszkaniu?

Tablice kredowe, w szczególności te o czarnym kolorze, to też bardzo dobry dodatek dekoracyjny w domu. Wyśmienicie komponują się z wnętrzem w stylu vintage – można na nich wypisać kolorową kredą przeróżne hasła czy narysować obrazki i zawiesić na ścianie zamiast plakatów. Zaletą takiej dekoracji jest opcja okresowej zmiany treści, więc wystrój pokoju nie będzie nas po jakimś czasie nudził. Przy tym nie wydamy wiele – opakowanie wielobarwnej kredy to koszt maksymalnie 6-9 złotych, a starczy na wykonanie kilkunastu rysunków i napisów. Na takiej tablicy można również rozrysować tabele z harmonogramem obowiązków domowych, które muszą zrealizować w tygodniu nasze dzieci. Można też zawiesić niewielką tablicę kredową w pokoju dziecka. Będzie mogło na niej do woli bazgrać, ćwiczyć pisanie liter oraz grać z kolegami z klasy w kalambury, kółko i krzyżyk oraz inne popularne gry.