bagażnik rowerowy na hak holowniczy, platforma na rowery

Platforma rowerowa a uchwyt rowerowy na dach – najważniejsze różnice

Zagadnienia motoryzacyjne i samochodowe

Budowa dróg dla rowerów nie tylko w dużych miastach, lecz również w licznych miasteczkach wypoczynkowych w kraju i za granicą spowodowała, że pakując się na wczasy pragniemy wziąć dodatkowo rower. Gdy podróżujemy w pojedynkę, a przy tym nasz rower się składa, można po prostu przygotować dla niego miejsce w bagażniku. Trudności pojawiają się, gdy wyjeżdżamy w większym gronie i musimy zmieścić gdzieś kilka rowerów. W takim przypadku warto użyć platformy rowerowej.

Platforma rowerowa na hak a uchwyt rowerowy na dach – czym się różnią?

Rowery można przewozić na dachu auta, montując na nim specjalne uchwyty rowerowe do bagażnika dachowego, albo na platformie rowerowej instalowanej na haku. Tak pierwszy, jak i drugi sposób pozwala na transport aż do 4 jednośladów. Uchwyty rowerowe są mniej kosztownym rozwiązaniem, lecz mają też nieco wad. Zamocowanie, a później zdjęcie z nich roweru, bywa niełatwe szczególnie dla niewysokich osób. Prócz tego ustawienie roweru na bagażniku dachowym zmienia wysokość pojazdu, i chociaż z reguły nie jest to przeszkodą podczas przejazdu pod niewysokimi bramami, mostami oraz kładkami dla pieszych, to zmienia sterowność samochodu ze względu na to, że jest on bardziej czuły na mocne porywy wiatru. Natomiast platformy rowerowe instalowane na hak przedłużają auta, z tej przyczyny kierowcy ich używający powinni zachować szczególną ostrożność w czasie parkowania tyłem oraz cofania pojazdu. Rowery umieszczone na platformie w wielu przypadkach także wychodzą poza obrys samochodu, a to może utrudniać wymijanie innych uczestników ruchu na ciasnych ulicach.

Zanim kupisz bagażnik rowerowy na hak zdecyduj ile jednośladów potrzebujesz wozić

Decydując się na zakup bagażnika na rower na hak trzeba uprzednio odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Nie jest to tani sprzęt, toteż powinno się już na początku oszacować ile jednośladów ostatecznie będziemy chcieli przetransportować. Bagażnik rowerowego uznanej firmy, przykładowo od Thule, posłuży nam lata i jeśli zamawiamy go z myślą o rodzinnych wyjazdach, warto wybrać taki, na którym zmieścimy trzy lub cztery jednoślady. Innym istotnym czynnikiem jest sprawdzenie łącznej masy rowerów – przed zamówieniem platformy powinno się upewnić się czy utrzyma ona ciężar jaki zamierzamy na niej transportować. Sprawdźmy dodatkowo jak przytwierdzane są rowery do bagażnika na hak. Większa ilość zaczepów utrzymujących jednoślad na miejscu, to mniejsze szanse na jego opadnięcie w trakcie podróży, skutkujące potencjalnym porysowaniem karoserii. W razie wątpliwości, który bagażnik na rower wybrać, rekomendujemy skonsultować się z przedstawicielem sklepu posiadającego w ofercie takie akcesoria.

Dane kontaktowe:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]